Taaskasutusest ja valehäbist

Eveliis kirjutas nii ilusti ja tabavalt taaskasutusest. Mina nii ilusti ei oska, aga tekkis tahtmine paar toetavat sõna poetada. Kommentaar läks nõnda pikaks, et tekkis eraldi postitus.

Lugesin rõõmu ja äratundmisega kui korraga kõnetas mind postituses see koht, kus tuttav küsib, et “Kas sul häbi ei ole, et suur osa asju kasutatuna oled ostnud?”

Njah. Mina ka vana taaskasutus- ja kaltsukafänn, aga tihti just valehäbist ei ole tuttavatele rääkinud, kustkohast üks või teine asi pärit on. Kuigi aastatega on mul järjest enam ükskõik. Nüüdseks pigem uhkelt jagan oma leide ja väga ei huvitu sellest, mida arvatakse.

Siiski on neid, kes nina kirtsutavad.

Just praegune eluetapp. Saabumas on uus ilmakodanik ja olen suurema osa vajaminevaid asju soetanud kasutatult. Ikka üks või teine küsib, kas ja mis juba ostetud. Kas see on olemas ja kas toda oled juba vaanud?
Kuigi rasedaga keegi väga vaielda ei julge (ma ei saa aru, miks, mulle väga meeldib vaielda), siis mõne inimese näokrimpsutustest olen aru saanud, et kasutatud asjad nende meelest kohe kuidagi ei kõlba.

Mina aga olen suisa rõõmus. Skoorisin imelise 3in1 vankrikomplekti vähem kui 100 euro eest, kõik on tipp-topp korras ja vastab täpselt sellele, mida otsisin. Poes oleks 700 vähemalt maksnud.

Voodi, mähkimislaud, vann – kõik kasutatult.
Tavapärased reaktsioonid ja küsimused:
– no aga sa jõuaks ju uuena ka osta, kõik uued ei ole nii hirmus kallid. Ma tean ühte poodi….
– kas sul häbi ei ole kasutatud asju osta?
– kas sa ei karda, et mingid pisikud vms tulevad?

Ei, ausalt ei ole üldse häbi. Taaskasutus on minu meelest igati mõistlik. Eriti arvestades lasteasju, mis on kasutuses nii lühikest aega, et ei jõua kuludagi eriti. Aga ka endale ostan palju asju taaskasutusest – sest miks mitte kui on tore asi ja hea hinnaga?

Pisikuid ei karda. Enamus asju pesen ikkagi üle ka.

Ja noh, jõuan küll uuena osta – aga miks? Lapsel on täiesti ükskõik, kas ta veereb ringi uues või kasutatud vankris, kas tema mähkimislaual on eelnevalt mõne teise lapse mähkmeid vahetatud. Pigem säästan raha praegu, hiljem hakkab seda nagunii rohkem kuluma. Näiteks kui tuleb lastaiaperiood ja hakkab pihta see “tahaaaaaaaaan /sisesta mingi suvaline hetkel popp multikangelane/ pildiga seda-teist-kolmandat.”

Mind need küsimused otseselt ei häiri, aga panevad lihtsalt imestama.
Ajal, mil me räägime nii palju taaskasutusest ja ületootmisest ja raiskamisest, on endiselt nii palju inimesi, kes teise ringi asjade ostmist mingiks häbiasjaks peavad.

Mina igatahes teen peale uue ilmakodaniku saabumist ühe postituse, kus toon välja teise ringi varustuse ja sellega kaasnenud kokkuhoiu.

%d bloggers like this: